Rekolekcje | Słuchać i rozumieć w małżeństwie i rodzinie (lista rezerwowa)
ks. prof. dr hab. Waldemar Linke
Miłość rozwija się, albo umiera. Rozwój ten to nie ilościowy przyrost, ale przekraczanie kolejnych ograniczeń, wychodzenie z kręgu już zdobytych umiejętności: przekraczanie siebie i własnego świata. To przekraczanie siebie z podmiotów czyni wspólnotę, z jednostek – rodzinę. Ważnymi ścieżkami tego przekraczania siebie są:
– umiejętność i wola skupienia uwagi na innej osobie niż ja: słuchanie,
– umiejętność tworzenia prawdziwej mapy świata innego niż mój własny: rozumienie.
Nie ma miłości bez słuchania i rozumienia, a właściwie słuchania ze zrozumieniem. Są to umiejętności, z którymi nikt się nie rodzi. Miłość jest bowiem postawą moralną, a więc opiera się na świadomym i wolnym wybieraniu dobra, a nie na kompulsywnych emocjach. W tej zdolności trzeba się doskonalić, jeśli chcemy, by miłość w nas i między nami rosła i dojrzewała.
Miłość bliźniego jest trudna, ponieważ bliźni rani i męczy, samą swą obecnością woła o oddanie się mu i rezygnację z siebie. Nie ma miłości bliźniego, gdy nie budujemy jej na fundamencie miłości Boga nade wszystko, tak, by mieć w miłowaniu Boga źródło siły i nadziei, gdy brak nam już sił i nadziei, by kochać bliźnich, zwłaszcza tych, którzy są najbliżej (współmałżonek, dzieci, rodzice, rodzeństwo). Tak samo słuchania ze zrozumieniem naszych najbliższych uczymy się, pracując nad taką właśnie postawą wobec Boga.
Modlitwa z Pismem Świętym, lectio divina, której szkołą może być krąg biblijny, to poligon słuchania się i rozumienia w rodzinie. Rekolekcje są propozycją:
– zgłębiania duchowości słuchania,
– uczenia się sztuki rozumienia,
– ćwiczenia modlitwy rodzinnej, której drogą jest słuchanie słowa Bożego ze zrozumieniem.
Będzie to czas, w którym znajdziemy czas dla Boga, dla najbliższych i dla samych siebie. Będziemy modlić się, uczyć i doskonalić nasze umiejętności w trudnej sztuce słuchania ze zrozumieniem.
Rekolekcje z opieką dla dzieci.