Rekolekcje | Słuchać i rozumieć w małżeństwie i rodzinie (lista rezerwowa)
17174
mec-events-template-default,single,single-mec-events,postid-17174,bridge-core-3.1.9,mec-theme-bridge,qode-page-transition-enabled,ajax_fade,page_not_loaded,,qode-theme-ver-30.6.1,qode-theme-bridge,disabled_footer_top,disabled_footer_bottom,qode_header_in_grid,wpb-js-composer js-comp-ver-7.7.1,vc_responsive
Strona główna wydarzenia - Equipes Notre-Dame Rekolekcje | Słuchać i rozumieć w małżeństwie i rodzinie (lista rezerwowa)

Rekolekcje | Słuchać i rozumieć w małżeństwie i rodzinie (lista rezerwowa)

ks. prof. dr hab. Waldemar Linke

Miłość rozwija się, albo umiera. Rozwój ten to nie ilościowy przyrost, ale przekraczanie kolejnych ograniczeń, wychodzenie z kręgu już zdobytych umiejętności: przekraczanie siebie i własnego świata. To przekraczanie siebie z podmiotów czyni wspólnotę, z jednostek – rodzinę. Ważnymi ścieżkami tego przekraczania siebie są:

– umiejętność i wola skupienia uwagi na innej osobie niż ja: słuchanie,

– umiejętność tworzenia prawdziwej mapy świata innego niż mój własny: rozumienie.

Nie ma miłości bez słuchania i rozumienia, a właściwie słuchania ze zrozumieniem. Są to umiejętności, z którymi nikt się nie rodzi. Miłość jest bowiem postawą moralną, a więc opiera się na świadomym i wolnym wybieraniu dobra, a nie na kompulsywnych emocjach. W tej zdolności trzeba się doskonalić, jeśli chcemy, by miłość w nas i między nami rosła i dojrzewała.

Miłość bliźniego jest trudna, ponieważ bliźni rani i męczy, samą swą obecnością woła o oddanie się mu i rezygnację z siebie. Nie ma miłości bliźniego, gdy nie budujemy jej na fundamencie miłości Boga nade wszystko, tak, by mieć w miłowaniu Boga źródło siły i nadziei, gdy brak nam już sił i nadziei, by kochać bliźnich, zwłaszcza tych, którzy są najbliżej (współmałżonek, dzieci, rodzice, rodzeństwo). Tak samo słuchania ze zrozumieniem naszych najbliższych uczymy się, pracując nad taką właśnie postawą wobec Boga.

Modlitwa z Pismem Świętym, lectio divina, której szkołą może być krąg biblijny, to poligon słuchania się i rozumienia w rodzinie. Rekolekcje są propozycją:

– zgłębiania duchowości słuchania,

– uczenia się sztuki rozumienia,

– ćwiczenia modlitwy rodzinnej, której drogą jest słuchanie słowa Bożego ze zrozumieniem.

Będzie to czas, w którym znajdziemy czas dla Boga, dla najbliższych i dla samych siebie. Będziemy modlić się, uczyć i doskonalić nasze umiejętności w trudnej sztuce słuchania ze zrozumieniem.

Zarejestruj się

Rekolekcje z opieką dla dzieci.  

Data

23 - 29 lip 2021
Zakończone!

Czas

Cały dzień

Lokalizacja

Pratulin
Pratulin, Polska

Organizator

Rekolekcje
Email
rekolekcje@end.org.pl
Kod QR